Ovo su tri muslimanska imena za djevojčice koja se često daju djeci bez obzira na vjeru
Izbor imena predstavlja zabavan i istovremeno odgovoran dio pripreme za dolazak bebe na svijet. Mnogi roditelji shvataju važnost ovog zadatka, svjesni da će ime pratiti dijete kroz čitav život i istovremeno ga izdvajati od drugih.
Trendovi u imenovanju se neprestano mijenjaju, a danas su najpopularnija kratka i neobična imena za djevojčice, koja često nose i nekonvencionalna značenja.
Iako neki roditelji preferiraju klasična i tradicionalna imena koja su vijekovima prisutna i ostaju relevantna, na Balkanu je sve učestalije da djeca dobijaju imena arapskog porijekla.
Često su roditelji u zabludi da su ova imena stara krišćanska, pa ih daju djevojčicama, a zapravo su arapskog porijekla. Današnji muslumanska djeca nose imena tog porekla.
U nastavku otkrivamo tri najpopularnija imena koja se najčešće daju djevojčicama u regionu, kao i njihova prelijepa značenja:
Sara – Ime potiče od reči “sarai” što znači knjeginja, vladarica, žena visokog ranga. Na arapskom jeziku ime Sara znači “ona koja donosi sreću gledaocima, vesela i radosna”. Iako je Sara popularna kako kod krišćana tako i kod muslimana, u posljednjih nekoliko godina ime Sara bilo je među 10 najpopularnijih imena za djevojčice u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji.
Ema – Ema je skraćena varijanta više imena, pa samim tim ima više značenja. U Srbiji je to skraćena varijanta od Emilija, a kod muslimana od Emina, Emira. Izvedeno je od njemačke riječi “ermen” što znači cio i univerzalan. Ovo ime je zaista prelijepo za dijete.
Hana – Ime Hana je arapskog porijekla i ima značenje razumijevanje, iskusna pametna žena. Postoji i priča da je ime nastalo od imena biljke “kane” (hannan) što znači “milost”. Ovo ime se u raznim oblicima može naći u mnogim jezicima, a najzastupljenije forme u Evropi su Hana, Hanna, Hannah.
Ime Hana (Hannah) je u prvoj polovini 20. vijeka bilo umjereno popularno ime u Češkoj i zemljama sjeverne i centralne Evrope, posebno u Njemačkoj.
Autor: Stil
Foto – Pixabay