Prošlog januara, Finska je pokrenula probni eksperiment univerzalne osnovne plate.
Za probu uzeta je grupa od 2.000 nezaposlenih ljudi starosti od 25 do 58 godina. Radi se o politici davanja novca, a država ništa ne dobija zauzvrat. To je ideja koja je zaintrigirala i ljevičare kao što su Berni Senders i milijardere kao što su Mark Zuckerberg i Elon Musk.
Nezaposleni nisu imali obavezu da za vrijeme eksperimenta nađu posao, a ukoliko bi se zaposlili, i dalje bi primali 560 eura mjesečno.
Finska se nada da će ovim potezom moći da smanji troškove socijalnog osiguranja i stopu nezaposlenosti, uz podsticanje građana da prihvate plaćene poslove ili pomognu zajednici volontiranjem.
Ova šema je naišla na veliko zanimanje javnosti širom svijeta, a godinu dana kasnije, čini se da su rezultati pozitivni.
– Jedna od učesnica kaže da je manje anksiozna jer ne mora više toliko da se nervira oko traženja posla jer mora da brine o starim roditeljima kod kuće. Takođe, vidjet ćemo da li je eksperiment imao neplanirane beneficije, poput smanjenih medicinskih troškova – rekla je pravnica Marjukka Turunen.
Juha Järvinen (39), jedan od učesnika i otac 6 djece je zadovoljan programom.
– Osjetio sam se kao slobodan čovjek, kao da sam ponovo dio društva i vraćena mi je ljudskost – rekao je. On vodi malu radionicu u kojoj pravi bubnjeve što mu donosi oko 1.000 eura mjesečno, a pored toga dobija i pomenutih 560 eura. Da nije bilo ove univerzalne plate, ne bi mogao da pokrene posao i ponovo počne da radi.
Kritičari finskom eksperimentu zamjeraju što su testiranjem obuhvaćeni samo nezaposleni, međutim, uprkos kritikama, i druge države sada razmatraju uvođenje sličnih “plata”, poput Velike Britanije ili Indije.