Kapadokija je bila dom mnogih carstava kao što su Vizantijska, Rimska i Osmanska. Nakon nezavisnosti, postala je deo moderne turske republike i veliko turističko središte. Svako je bar jednom u životu maštao kako bi izgledalo da poseti kuću vilenjaka. Deluje daleko i neizvodljivo, ali možda je bliže nego što se čini.
Podzemni gradovi
Ispod kapadokijskih kamenih formacija nalaze se podzemni gradovi. Zanimljivo je da Kapadokija nema jedan, dva ili tri, već čak 36 podzemna grada! Prvenstveno su bili korišćeni kao sklonište od oštrog vremena i osvajača, ali i od divljih životinja. U centralnom delu Anatolije u mestu koje se zove Nevšehirsk nalazi se jedan posebno neobičan podzemni grad. Građen je između 8 i 7 veka pre nove ere.
U pitanju je podzemni grad Derinkuju. Ovaj grad je jedan od najvećih na svetu. U njemu je živelo oko 50.000 stanovnika u 8 različitih nivoa. Predstavlja najveći otkopani podzemni grad u Turskoj. Derinkuju je otvoren za posetioce 1969. godine i polovina podzemnog grada je dostupna turistima. Zanimljivo je da ima mnogo ogromnih vrata od kamena koja se zatvaraju tako što se okrugli kamen rola kao u filmovima o Indijani Džouns. Grad ima vrlo surovu klimu, sa izuzetno toplim letima a opet, vrlo hladnim zimama.
Let balonom iznad Kapadokije
Kao što znate, ovo je jedna od najpoznatijih aktivnosti na putovanju po Kapadokiji. Let velikim šarenim vazdušnim balonima je postao zaštitni znak ove predivne regije. Let traje minimum sat vremena i omogućava da vidite delove Kapadokije koje inače ne bi mogli videti sa zemlje.
Šareni baloni se podižu neposredno pred izlazak Sunca, zato što je jačina vetra najbolja u ranim jutarnjim časovima. Sam let je iskustvo koje ćete pamtiti čitavog života. Drugim rečima, let balonom u Kapadokija mora biti na vašoj listi. Balon leti oko jedinstvenih geoloških formacija stena Kapadokije. Čitav grad menja boju, kako sunce sve više izlazi. Panorame koje se smenjuju su veličanstvene. Vožnja balonom nudi mogućnost da se grad upozna iz potpuno drugačije perspektive.