CIKLUSA NEMA, A NISTE TRUDNE? Doktorka nam je ispričala sve o ovom problemu koji je NOĆNA MORA mnogim ženama
– Najčešće ih delimo na centralne i periferne. Centralne su uzrokovane problemima iz hipotalamusa i hipofize, a periferne su posledica promena na nivou jajnika, materice i vagine– objašnjava prof. dr Ana Mitrović Jovanović, specijalista ginekologije i akušerstva i načelnik Dnevne bolnice GAK ‘’Narodni front’’, piše Blic.
Najvažnija je dobra anamneza
Budući da uzroci izostanka menstruacije mogu biti brojni i raznoliki, potrebno je najpre tačno utvrditi zbog čega je menstuacija izostala, pa tek onda doneti odluku o načinu lečenja.
Pored laboratorijskih analiza izuzetno je važno uzeti dobru anamnezu i obaviti detaljan ginekološki i ultrazvučni pregled. Većina amenoreja može se uspešno tretirati, ali postoje i one koje zahtevaju ozbiljne hormonske i hirurše zahvate. Ukoliko je amenoreja, recimo, posledica nerazvijene materice, grlića i vagine u sklopu određenih sindroma, onda se operativnim zahvatom pravi nova vagina da bi devojka mogla imati seksualne odnose, ali se ciklus ne može uspostaviti, jer nema materice ili ona nije dobro razvijena.
Nekada je hirurgija jedino rešenje
Sa druge strane, kaže, postoje slučajevi kada je hirurgija jedini način da se uspostavi normalan ciklus.
– Ako žena ima razvijene organe, ali ima zatvoren himenalni prsten ili sužen kanal grlića materice, usled čega se krv sakuplja u materici ili u vagini, uz bolove i sve simptome PMS-a, ali izostaje menstruacija, neophodna je hirurška intervencija. Tada se iseca himen, nekada dilatira grlić materice i oslobađa se nakupljena krv, što je praćeno olakšanjem simptoma i uspostavljanjem normalnog menstrualnog ciklusa. Kod nekih amenoreja dovoljno je dati hormonsku terapiju i ciklus se ubrzo uspostavlja, a nekada je potreban ozbiljan multidisciplinarni pristup, kao kod amenoreja usled anoreksije– ističe doktorka Mitrović Jovanović.
I stres može da bude uzrok
Uzroci amenoreje mogu biti i stresne situacije na poslu ili u porodici, emocionalni šok, neuhranjenost, gojaznost, preterana fizička aktivnost, upotreba određenih lekova, policistični jajnici, poremećaji u endokrinom sistemu, najčešće sa hipofizom ili štitastom