Evo još nekoliko znakova koji to pokazuju, prema mišljenjima terapeuta i stručnjaka za veze.
1. Slušate jedno drugo, čak i kad se ne slažete
To što međusobno slušate jedno drugo je mnogo korisnije za vezu, nego kada se nikad ne biste svađali, smatra terapeut za parove Sindi Darnel.
“Nemoguće je da se sa partnerom uvek slažete, za sve, 100 odsto”, kaže ona.
Umesto da trošite energiju tako što ćete pokušati da se saglasite baš o svemu, fokusirate se na slušanje.
“Polovina uspešne komunikacije je slušanje. Ako svako govori, a niko ne sluša, stvari brzo krenu nizbrdo”.
2. Nikada ne pretite jedno drugom raskidom
Kada jedno od partnera počne da preti raskidom – čak i ako to ne misli zaista – veza počinje da slabi, smatra stručnjak za veze i seks Betani Rikardi.
“Svaka zdrava veza ima jaku osnovu, a kada je tako, ne pretite da ćete otići. Čak i ako je to prazna pretnja, reči su veoma moćne. Ukoliko želite zdravu vezu, posadite seme pozitivnosti”, savetuje ona.
3. Žrtvujete se jedno za drugo (i ne brojite usluge)
Brojanje ko je kome koliko puta učinio ništa ne vodi nikuda.
“Biti nečiji partner podrazumeva da se smejete umesto njega kada ne može, da ga podignete kada ne može da stoji“, ističe Rikardijeva. “U zdravoj vezi postajete nesebični jer vam je partner prioritet”.
Ako iskreno želite da uradite nešto da pomognete partneru, a trebalo bi da je tako, ne postoji nijedan razlog da mu to kasnije natrljate na nos – “ja sam to uradio/la za tebe…”.
4. OK vam je da se povremeno razdvojite
“Jasno vam je da je vaš partner kompletna ličnost i oduvek je to bio – i mnogo pre nego što ste vi ušli u njegov život”, kaže Darnel.
Zbog toga nemate problem da neko vreme provedete odvojeno, niti smatrate da “nešto nije u redu” među vama čim neko poželi da se osami na nekoliko sati.
5. Možete da tolerišete konflikt
“Nije poenta u tome da se nikad ne posvađate, već da konflikt iskoristite da naučite nešto novo jedno o drugom, da napravite kompromis i budete još bliskiji”, kaže bračni i porodični terapeut Sara Stanizaj.
“Razmislite o tome. O svom partneru više naučite kad naiđu ‘loši dani’ nego kada je sve sjajno”.
Parovi koji umeju da prevaziđu nesuglasice u tom procesu postaju bliskiji. “Ne plašite se da se upustite u zdravu raspravu, to je znak zdravog i bliskog odnosa”, smatra Stanizaj.
6. Oboje volite da budete u vezi
“Ako volite da budete u vezi, a volite i partnera sa kojim ste u vezi, sve su šanse da je reč o jednom zdravom odnosu”, smatra Rikardi.
Obratite pažnju na to o čemu razgovarate sa prijateljiam. Da li obično o svojoj vezi govorite pozitivno? Ako je odgovor da, to je dobar znak.
7. Ne morate da znate najsitnije detalje jedno o drugom
“O svim informacijama koje su relevantne i koje bi mogle da utiču na partnera treba razgovarati, ali neke lične stvari koje nemaju nikakvog uticaja na partnera mogu da ostanu lične”, kaže Darnelova.
8. Nemate problem da budete ranjivi
Ljudi koji mogu da budu potpuno prirodni pred partnerom, da pokažu svoje mane i sve, često imaju vrlo zdrav odnos.
“Umesto da pokušaju da prikažu svoju ‘savršenu’ stranu, što nije dugoročno moguće, postepeno pokazuju partneru kakvi su zaista”, kaže Stanizaj. Zbog toga ih je pred partnerom ponekad stid, neprijatno im je, ali su dosledni sebi.
Prikazivanje svoje ranjive strane, odnosno toga kakvi ste zapravo, znak je da se pored partnera osećate potpuno sigurno i da ste u čvrstoj vezi.
9. Možete da se oslonite jedno na drugo
Sjajno je biti nezavisan, ali je divno i kada vam partner “čuva leđa”.
“Ako ste sposobni da se oslonite na partnera, možda da vam pomogne u vezi sa nekim problemom izvan veze, to pokazuje da mu verujete”, tvrdi Stanizaj.
Sa druge strane, ako ste u stanju da donesete odluku bez konsultacija sa partnerom, to pokazuje i zdravu dozu nezavisnosti. Naravno, najbolje je da postoji balans između ovo dvoje – da ne zavisite od partnera, ali i da možete da se oslonite na njega kada je to potrebno.
Izvor: Mondo.rs